دکتر علیرضا فیروزه

دندانپزشک عمومی


توجه توجه

شماره تلفن و آدرس مطب

بیوگرافی دکتر علیرضا فیر

ایمپلنت های دندانی

تجهيزات وتكنولوژي مطب

ايمپلنت

ارتودنسی و دلیل نیاز بعضی از افراد به درمان آن

ارتودنسي چيست وچرا بعضي افراد نياز به درمان ارتودنسي دارند ؟

ارتودنسی یک رشته ی تخصصی دندانپزشکی است که با مرتب کردن دندانها وفکها برای بهبود ظاهر صورت، لبخند وسلامتی دهان سرو کار دارد.

با درمان های ارتودنسی مشکلاتی نظیر نامرتب بودن یا روی هم افتادگی دندانها،عدم قرار گيري صحيح دندانهاي فك بالا وپائين روي هم ،وضعيت نادرست فكين وگاهاً اختلالات مفصل هاي فكي تصحيح مي گردد.

زمان مناسب برای درمان ارتودنسی چه موقع است و چگونه نیاز به درمان ارتودنسی را تشخیص دهیم؟

از آنجا که درمان های ارتودنسی قا در به بر طرف کردن مشکلات دندانی وهمچنین مشکلات فکی می باشند، باید چگونگی تشخیص نیاز به درمان ارتودنسی را شناخته وزمان مناسب برای مراجعه به ارتودنتیست(متخصص ارتودنسی) را بدانیم.

چون رشد استخوانها و از جمله فکین تحت تاثیر زمان بلوغ و سن افراد مي باشد و هم چنین با توجه به تفاوت زمان بلوغ در دختران و پسران در صورتی که هر کدام از موارد زیر در کودکانمان مشاهده شد، باید درمحدوده زمان رشدی وهر چه سریع تر به ارتودنتیست مراجعه شود.

بیرون زدگی فک بالا،جلو بودن فک پائین به نحوی که دندانهای فک پائین جلوتر از دندانهای فک بالا قرار گیرند.

عقب بودن فک پائین ویا به عبارتی کوچک بودن فک پائین.

عدم وجود قرينگی در صورت وفکین ویا به بیان دیگر انحراف فکین.

موارد فوق حاکی از اختلال از نحو رشد فکین مي باشد و ازموارد زیادی دردوره رشد و قبل از سن بلوغ می توان آن را با درمان های ارتودنسی(ارتو پدی فکی) درمان نمود.

باید خاطرشان کرد که چون دختران زودتر از پسران بالغ شده و رشد استخوانها وفکین درآنها زودتر از پسران کامل میشود دقت در زمان مراجعه به ارتودنتیست در آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در مورد مشکلات دندانی

بسته به مرحله ای که دندانهای فرد در آن قرار دارد درمانهای متفاوتی را می توان انجام داد. دردوره ی دندانهای شیری مهمترین مسئله توجه به رعایت بهداشت وحفظ ونگهداری چون قرارگیری دندانها ی شیری تا زمان افتادن آنها به طورصحیح، اساس شکل گیری و قرار گیری مناسب و کامل از دندانهای شیری تا زمان ا فتادن آنها به طور منظم مورد معاینه دندانپزشک قرار گرفته واز آنها تا زمان افتادنشان به طور طبیعی حفاظت به عمل آید. درصورتی دندانهای شیری دچارپوسیدگی شوند حتماباید ترمیم شده ودرصورتیکه طبق نظر دندانپزشک مجبور به کشیدن آنها شویم بایستی تمهیدات لازم جهت هدایت دندانهای دائمی زیرین دندانهای شیری به وضعیت طبیعی اندیشیده شود.

دوره ی دندانی مختلط،دوره ای است که درآن تعدادی ازدندانهای شیری وتعدادی ازدندانهای دائمی به طورهم زمان وجود دارند.دراین دوران که ازحدود6 سالگی تا حدود 12سالگی ادامه دارد.ممکن است به دلیل کمبود فضا برای دندانهای دائمی ویا مشکلات فکی،تا هماهنگی هایی دردندانها ویا فکین وجود داشته باشد که نیازبه مراجعه ی صحیح به ارتودنتیست دارد. در دوره ی دندانی دائمی ،هر گونه بهم ریختگی ،روی هم افتادگی،بیرون زدگی، عدم رویش صحیح وبه موقع،نهفتگی دندانهای دائمی یا دیرافتادن دندانهای شیری نیازمند معاینه ارتودنسی می باشد.

انواع درمان های مورد استفاده در ارتودنسی کدام است؟

به طور کل درمان های ارتودنسی شامل دو قسمت متحرک و ثابت می باشد.درمان های متحرک بیشتر در سنین رشدی فکین و رویشی دندانها به کار می رود .این نوع درمان نیاز به همکاری مناسب و دقیق بیمار در استفاده صحیح از پلاک متحرک دارد.

درمان های ثابت درغالب موارد دردوره ی دندانی دائمی به کاررفته وممکن است بسته به شدت ناهنجاری در موارد نیاز به کشیدن تعدادی از دندانهای دائمی داشته باشد. دربعضی مواردبه دلیل شدت زیاد ناهنجاری فکی ودندانی بایستی درمان ارتودنسی با درمان جراحی فک همراه شده وتواماً انجام گیرد.

در چنین درمانهای ارتودنسی ( چه ثابت وچه متحرک) ممکن است علاوه برپلاک یا وسایل ثابتی که روی دندانها قرارمی گیرد (براکت وسیم )نیاز به کاربرد وسایل جانبی مانند هدگير،فیس ماسک، چانه بند وجود داشته باشد که استفاده مناسب و دقیق از آنجا در پیشرفت درمان نقش بسیار بارزی ایفا می کند. در مواردكه كودك ویا نوزاد دارای مشکل شکاف کام ولب میباشد،درمان با همکاری ارتودنتیست و جراح صورت می گیرد.


نظرات کاربران درباره این مطلب :

امید حشمتی [ 1391-07-03 ]
آقای دکتر با سلام سوالی در ذهنم ایجاد شد ، به نظر شما در یک سایت پزشکی بینندگان و خوانندگان باید چه سوالاتی مطرح یا نظراتی ارائه کنند؟

عبدالشهید دشتی [ 1390-08-05 ]
باسلام خدمت شما اینجانب در زمینه جذب گردشگر از کشورهای عربی فعالیت دارم. درخواستی جهت انجام ارتودنسی( ردیف کردن دندان ها) دستم رسیده. در نظر دارم که با توجه به تجربه و کیفیت خدمات شما، موارد دندانپزشکی را با شما هماهنگ کنم. در صورت تمایل لطفاً شماره تماسی را جهت هماهنگی بیشتر اعلام فرمایید. با تشکر عبدالشهید دشتی 09179709260

رضا [ 1390-06-19 ]
خوب است

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیسوالات پزشکیپیامهای کاربرانسایتهای دیگرفیلم های آموزشیكنترل عفونت در دندانپزشكپروتز های دندانیايمپلنتهاي دندانيارتودنسياصول پيشگيري از انتقال باطفالبهداشت دهان ودندانبيماريهاي دهانبیوگرافی دکتر علیرضا فیرترميم هاي دندانيدندانپزشكي زيباييدندانپزشكي عموميسرويس دهي و امكانات